MĚSTYS KOLINEC : HISTORIE, SOUČASNOST

Úvod Zapnout grafiku Mapa webu
Cesta: Titulní stránka > Historie, současnost
Nepřehlédněte

V sekci mapy naleznete interaktivní mapu ŠumavaNet.CZ s možností PLÁNOVÁNÍ turistických či cykloturistických výletů, vyhledáváním ubytování a turistických cílů.

Historie, současnost

Historie, památky

Kolinecko, stejně jako celá oblast Pošumaví, bylo osídleno poměrně pozdě. Hlavními příčinami pozdního osídlení bylo drsné klima nevhodné pro zemědělství, hornatý terén a husté zalesnění. K výraznějšímu zalidňování dochází až v 6. století, kdy na území Sušicka přicházejí Slované. Tehdy pravděpodobně vznikla i slovanská sídliště na místě dnešního městečka. K soustavnému osídlení údolí řeky Ostružné (v Kolinci často zvané Pstružné), v místě dnešního Kolince, dochází pravděpodobně v první polovině 13. století. Začátek tohoto osidlování můžeme spojit s datací stáří základního zdiva kolineckého kostela, jehož stavba byla dokončena přibližně v roce 1180.
Významná památka celého Pošumaví. Vystavěn byl jako románský okolo r. 1200, v období kolonizace oblasti spojené s rozvoje rýžování zlata.
Volně přístupný hřbitov, 130 náhrobků. Kulturní památka ČR.

Historické fotografie

Staré pohlednice - Kolinec a okolí
Fotogalerie v rámci šumavské fotogalerie

Současnost

Dnes je Kolinec moderním městečkem s plným občanským vybavením a službami. Je centrem rozvíjející se rekreační oblasti, napojené na síť cyklostezek a hippostezek, s kvalitním kulturním a sportovním zázemím. Návštěvníci zde najdou krajinu plnou krásných zákoutí, památek a romantiky.

Současné fotografie

Kolinecko
Fotogalerie v rámci šumavské fotogalerie
Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ ve spolupráci s Úřadem městyse Kolinec
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ